10-pack - Vinyl Record Shipping Boxes - American Folding - approx. 20 - 25 LP's
SKU: 90210 OverviewAmerican folding boxes (FEFCO 0201), made from 3.5 mm thick hard-Kraft mini-double-wave cardboard. These are extremely robust packaging boxes, made from the best cardboard quality.
Dimensions: 350 x 350 x 90 mm. (length x width x height).
These boxes are strong and large; there is still enough room on the sides to add extra protective material (bubble wrap or cardboard).
Ideal as a shipping box and as a moving box for LPs but also very suitable for storing trade stocks well protected and dust-free.
Colour: brown.
Packaging: bundles of 10 units.
Minimum order quantity: 1 bundle.
| Specification | Description |
|---|---|
| Barcode | 6090532851885 |
| Product name | Shipping Boxes |
| Capacity | 20 - 25 LP's |
| Height | 90 mm |
| Article number | 90210 |
| Sales unit | 10 pieces |
| Brand | Walvis Products |
| Product type | Shipping materials |
| Media type | LP, 12-inch, maxi, maxi single, 33 rpm, 30 cm |
| Origin | EU |
| Material | Cardboard |
| Material thickness | 3,5 mm |
| Length | 350 mm |
| Width | 350 mm |




