1 DVD PVC Sleeve without flap, transparent (143 x 190 mm)
SKU: 90006A8 OverviewSpecially intended for a DVD without a box but with standard artwork and/or cover.
With these covers you save 70% of the space you would use if you keep the DVDs in the original boxes.
Made from crystal clear PVC, thickness 0.14 mm.
Dimensions: 143 mm x 190 mm.
Packaging: 1.000 units per shipping box.
Minimum order quantity: N/A (you can order any quantity from us).
| Specification | Description |
|---|---|
| Barcode | 6090550156177 |
| Product name | 1DVD Sleeve |
| Capacity | 1 |
| Height | 190 mm |
| Article number | 90006A8 |
| Sales unit | One piece |
| Brand | Walvis Products |
| Product type | DVD Sleeves |
| Media type | DVD |
| Origin | EU |
| Material | PVC |
| Colour | Transparent |
| Material thickness | 0,14 mm |
| Width | 143 mm |
| Outer box packaging | 1000 |




