WERKHAUS LP Mediabox Base - untreated MDF
SKU: 30030 OverviewThe base for the WERKHAUS LP Mediabox is height-adjustable and easily compensates for uneven floors and surfaces. This base is supplied exclusively in untreated MDF.
A matching cover plate is also available to complete your WERKHAUS LP storage system.
WERKHAUS makes beautiful storage systems based on a unique design element protected by copyright worldwide. A purist design with separate elements that you can easily assemble yourself into high-quality storage furniture of timeless beauty. All WERKHAUS products are produced in Germany in a socially responsible, small-scale and ecological manner.
| Specification | Description |
|---|---|
| Barcode | 4019435120708 |
| Product name | LP Mediabox Base |
| Article number | 30030 |
| Sales unit | One piece |
| Brand | WERKHAUS |
| Product type | Storage & archiving solutions |
| Media type | LP, 12-inch, maxi, maxi single, 33 rpm, 30 cm |
| Origin | EU |
| Material | MDF |
| Colour | Untreated MDF |
| Material thickness | 12 mm |
| Weight per sales unit | 810 gram |
| Length | 317 mm |
| Width | 317 mm |
| Outer box packaging | Per stuk |




