King Crimson Flaptop Messenger Record Bag - capacity: approx. 25 units 12-Inch records
SKU: 10835 OverviewThis King Crimson Record Bag is a both solid and elegant shoulder bag, made of indestructible black nylon and printed with the King Crimson Celtic Discipline Symbol. Ideal for a day of exciting record shopping or visiting some of your closest record friends.
- With adjustable shoulder strap
- Handy zip-fastened extra storage compartment at the back
- Flaptop type messenger bag - the flap is fitted with a Velcro closure
- Holds about 25 LPs
- Official King Crimson merchandise item
| Specification | Description |
|---|---|
| Barcode | 0633367600127 |
| Product name | King Crimson Record Bag |
| Capacity | 25 |
| Height | 400 mm |
| Depth | 80 mm |
| Article number | 10835 |
| Sales unit | One piece |
| Brand | King Crimson |
| Product type | Storage |
| Media type | LP, 12-inch, maxi, maxi single, 33 rpm, 30 cm |
| Origin | CN |
| Material | Nylon |
| Colour | Black |
| Weight per sales unit | 550 gram |
| Width | 400 mm |
| Outer box packaging | 1 |


