Magma 45 Record-Bag 50 - black/green
SKU: 200708 OverviewThe new MAGMA 45 RECORD-BAG 50 holds up to 50 pieces 7-inch records and is perfect for shorter DJ-sessions or record digging. The fully padded main body features a reinforced semi-hard PVC-body, providing excellent protection and a stable fit.
- Constructed of water-resistant 1680D nylon
- 1 cm thick EVA padding and integrated PVC walls for ultimate protection
- Strong zipper
- Internal mesh pocket for 45 adapter storage
- Convenient carrying-handle and ergonomic shoulder-strap
- Fits inside most backpacks
| Specification | Description |
|---|---|
| Barcode | 4041212430267 |
| Product name | Record Bag |
| Capacity | 50 |
| Height | 125 mm |
| Article number | 200708 |
| Sales unit | One piece |
| Brand | Magma |
| Product type | Cases, Bags, Storage Systems |
| Media type | Single, 7-inch, 45 rpm |
| Origin | CN |
| Material | 1680D Nylon |
| Colour | Black/khaki-green |
| Weight per sales unit | 700 gram |
| Length | 210 mm |
| Width | 210 mm |
| Outer box packaging | 10 stuks |




