Walvis Woodshelf - Solid Wood Storage Rack for approx. 80 units 12-Inch Records
SKU: 10062 OverviewThe Walvis Woodshelf - LP stand is stylish, solid and made of solid wood.
This free-standing storage unit is suitable for approximately 80 LPs and can also serve as a storage system for singles, games and/or (cook)books. The shelves of the LP standard are made of solid wood impregnated in cherry color with a thickness of 24 mm. (the feet) respectively 10 mm. (the panels).
This product comes complete with screws and screwdriver so you can easily assemble this storage system within minutes.
Weight: approx. 1250 grams.
Dimensions: 390 x 225 x 280 mm.
Packaging: 1 unit in shipping box.
Minimum order quantity: N/A (you can order this item individually).
| Specification | Description |
|---|---|
| Barcode | 6090535773733 |
| Product name | Walvis Woodshelf |
| Capacity | 80 |
| Height | 225 mm |
| Depth | 280 mm |
| Article number | 10062 |
| Sales unit | One piece |
| Brand | Walvis Products |
| Product type | Storage |
| Media type | LP, 12-inch, maxi, maxi single, 33 rpm, 30 cm |
| Origin | CN |
| Material | Wood |
| Colour | Wood color |
| Weight per sales unit | 1250 gram |
| Width | 390 mm |
| Outer box packaging | 1 |



